Według Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) prawdopodobieństwo poważnego wypadku w pracy jest wyższe w przypadku osób w wieku 18–24 lata niż starszych pracowników. Młodsi pracownicy mogą być narażeni na złe warunki pracy, prowadzące do rozwoju chorób zawodowych jeszcze w młodości lub na późniejszym etapie życia. Młodym pracownikom może brakować doświadczenia, a często również dojrzałości fizycznej i psychicznej. Nie zawsze traktują oni poważnie zagrożenia. Wśród innych czynników, które narażają młodych ludzi na większe ryzyko, można wymienić:
W trosce o młodych pracowników Państwowa Inspekcja Pracy zaczęła w 2022 r. ogólnopolską kampanię społeczną „Legitna praca”. Jest ona adresowana przede wszystkim do uczniów i studentów, młodych ludzi wchodzących na rynek pracy.
Upowszechnianie wiedzy o przepisach prawa pracy dot. zatrudniania.
Kształtowanie świadomości zagrożeń zawodowych występujących w środowisku pracy.
Informowanie o możliwościach skorzystania z pomocy merytorycznej udzielanej przez Państwową Inspekcję Pracy przy eliminowaniu nieprawidłowości w zatrudnieniu.
Tworzenie kultury bezpieczeństwa wśród młodych pracowników, poprzez kreowanie postaw i wartości związanych z eliminowaniem ryzyka zawodowego.
Program edukacyjny „Kultura bezpieczeństwa” w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, w tym na uczelniach wyższych
Działania w mediach upowszechniające wśród młodzieży wiedzę z zakresu prawa pracy i bhp
Konkursy wiedzy z dziedziny prawa pracy
Wydawnictwa edukacyjne i inicjatywy popularyzacyjne, jak targi, dni kariery
Seminaria, konferencje, spotkania informacyjne – przy współudziale partnerów